Jedik, az univerzum jógijai – A jóga és a Star Wars kapcsolata

Tudni érdemes rólam, hogy amikor épp nem jógázom, akkor olvasással, filmnézéssel igyekszem töltekezni. Gyermekkorom óta lenyűgöznek a történetek, mesevilágok, fantasztikumok. Szeretek bennük vigasztalódni, ha épp rosszabb napom vagy időszakom van.

Egy ideje azonban megfigyeltem, hogy valójában e két hobbi nagyon is hasonló. Úgy értem, léteznek fantasyk, melynek üzenetei kísértetiesen hasonlít a jóga tanításaira, az ősi guruk bölcsességeire.

Ha nincs időd olvasni, a lap alján összefoglalom a bejegyzés apropóját.

A Csillagok Háborúja és a jóga kapcsolata

A cím alapján már elárultam, hogy mind közül a leginkább a Csillagok Háborúja kapcsolódik a jóga tudományához, hiszen ugyan nem sokan tudják, de filozófiája a Védákból, a hinduizmusból és a buddhista tanításokból merít.

Sőt, hallottam olyat is, hogy Yoda mester karakterét egy híres jógiról, Maharisi Mahes indiai gururól modellezték. Nos, azt hiszem, elég, ha csak megfigyeljük a guru ősz haját és szónoklati képességét, és felfedezhetjük a hasonlóságokat.

Rengeteg a hasonlóság a jedik és a jógik között, de engedjétek, hogy ezt bizonyítsam is.

Etika és értékrend

A jedi kódexben leírtak szinte teljes mértékben egyeznek a jáma és a nijáma elvekkel, amely a jóga 8 tagja közül az első kettő. Ennek kifejtése a következő:

Jáma elvek

  • ahimsza: nem ártás, ártástól való tartózkodás. Ugyanígy, egy jedi is erejét a megismerésre, védekezésre használja, de sosem támadásra.
  • szatja: igazsághoz való hűség. Egy jedi nem keresi a hatalmat, az elnyomást, az igazság védelmezésére esküdött fel.
  • asztéja: lopástól való tartózkodás. Szintén egy olyan dolog, amely nem fér egy jedi értékrendjébe.
  • brahmacsarija: mértékletesség, vágyak uralása. Egy jedi ügyel a gondolataira és nem hódol be a materialista vágyaknak.
  • aparigraha: kapzsigától való tartózkodás. Yodának még egy híres mondata is van erre: „A ragaszkodás féltékenységhez vezet. És az a kapzsiság ikertestvére.”

Nijáma elvek

  • szaucsa: testi, lelki, mentális tisztaság. Nem kérdés, hogy ez egy olyan elv, amelynek egy jedinek feltétel nélkül meg kell felelnie.
  • szamtosa: megelégedettség, hála. Avagy: sose kívánj többet, mint amid jelenleg van. Ellentéte magában foglalja a Star Wars egyik fő toposzát, ami nem más, mint a hatalomvágy.
  • tapasz: belső tűz, kitartás, önfegyelem – képességek, melyek mind szolgálják egy jedi lovag fejlődését.
  • szvadhjája: folyamatos önképzés, tanulás. Egy jedi – akárcsak egy jógi – holtig tanul.
  • isvara pranidhána: a Legfelsőbbhöz, vagy egy isteni erőhöz való kapcsolódás. Ezt pedig nem kell ragozni, egyértelműen az Erő használatára utal.

Az erő, mint prána

A jedik erejüket az Erőből merítik, amely nem más, mint egy energiamező, amelyet az élőlények hoznak létre. Körülvesz bennünket, összekapcsol és folyamatosan áramlik a testünkben. A jedik nem akarják irányítani az Erőt, sokkal inkább érzékelik áramlását és felhasználják.

Az Erő a jógában nem más, mint a prána, amely életenergiát jelent. A jógik ászanával (fizikai testgyakorlatokkal) és pránajámával (légzőgyakorlatokkal) tisztítják saját pránájukat, majd a meditáció útján egyesítik azt Brahmannal, hogy elérjék a szamádhit (a megvilágosodást, legfelsőbb boldogságot).

A jóga 8 tagja, mint mesterré válás

A jóga nyolcrétű ösvénye fegyelmezettséget és folyamatos gyakorlást igényel az igazi önvalónk felé vezető úton. A jáma és nijáma elvek után ászanák és a pránajámák segítségével fejleszthetjük a fizikai fegyelmet, valamint erősíthetjük a testtudatot. A pratjahára az érzékszervek feletti kontrollra ösztökél, a dhárana és a dhjána pedig arra tanít, hogyan koncentráljuk és összpontosítsunk, illetőleg hogyan szabályozzuk érzelmeinket a jóga és a meditáció eszközeivel. A 8 lépcsőn haladva érhetjük el csak a megvilágosodást, a szamádhi állapotát, hamarabb sohasem.

Éppen így, Lukeból sem válhatott rögvest jedi mester. Végig kellett haladnia az önismeret és a tanulás útján, hogy kifejlessze erejét.

Az egó, a szenvedés előszobája

Egónk, vagy az „én-vagyok” érzésünk tudatlanságunkból és torz valóságérzékelésünkből fakad. Ez az, amit arra használunk, hogy megkülönböztessük önmagunkat másoktól, beleértve az általunk alkalmazott címkéket és ítéleteket.

Miután kialakítottuk ezt az énképet (melyet leginkább külső tényezők, azaz a munka, vagyon, pozíció, teljesítmény) határoznak meg, akkor életünk hátralévő részében már csak ezt az imázst védjük, attól tartva, hogy elveszítjük azt és az azonosulásunkat. Az egó tehát a tudatlanságból gyökerezik, és félelmek táplálják.

Yoda mesternek szintén akad egy ideillő idézete:

A szenvedés melegágya a ragaszkodás

A ragaszkodás-elengedés egyensúlyáról itt már írtam korábban, nem csoda, hiszen dolgokhoz, emberekhez, elvárásokhoz való ragaszkodásunk nem más, mint a saját nyomorúságunk forrása. Egyszerűen fogalmazva, ha nem azt kapjuk, amire vágyunk, az szenvedést okoz.

A ragaszkodás tehát a vágyakból fakad. A vágy pedig sosem lehet egy a jelen-léttel, hiszen az valami mást hoz el, mint ami most már megvan. Az igazi jógi folyamatosan emlékezteti magát arra, hogy mindig minden változik, alakulóban van, soha semmi nem marad a régiben.

Alapvető összefüggések

Összefoglalásképp, a legfontosabb párhuzamok tehát:

  1. Meditáció és belső béke: központi elem mindkét filozófiában, mint egy út a belső béke eléréshez, a tudatosság növeléséhez és az elme elcsendesítéséhez
  2. Tudatosság és jelenlét: a jelenlét állapotának fenntartása, a múlttól és jövőtől való eltávolodás
  3. Önfegyelem: jáma, nijáma elvek gyakorlása, jedik esetében a szigorú képzés és érzelmek irányítása
  4. Egyensúly, harmónia: a kétféle pólus megjelenik a jógafilozófiában, ugyanúgy, ahogyan a Csillagok háborújában (jó és rossz harca).
  5. Személyes fejlődés: a jedik erre a tudás, a bölcsesség és az erő útját válasszák, a jógában ez inkább az önmagunkban való mélyebb elmélyülést jelenti (ettől függetlenül mindkettő személyes fejlődés).
  6. Szolgálat és altruizmus: mindkét filozófia hangsúlyozza az önzetlen cselekedetek és mások szolgálatának fontosságát. Elég a karma-jógára gondolni (jóga egyik irányzata a négy közül), és arra, ahogyan a Jedik segítik és védelmezik a galaxist.

Ezek a hasonlóságok rávilágítanak arra, hogy a két rendszer hogyan osztozik olyan közös értékekben és gyakorlatokban, amelyek az önmegismerésre, az önfegyelemre, a belső békére és a világ szolgálatára összpontosítanak. Ezek után tényleg nem kérdés, hogy miért rajong annyi jógagyakorló a poncsókért és a magasztos Yoda idézetekért!

Fantasy jóga

A Csillagok Háborúja mellett azonban más történetekből is inspirálódhatunk.

A legújabb eseményemre készülve csokorba szedtem a leghíresebb franchiseok zenéit, hangulatát, tanításait, és egy speciális jógaórát tartva egy mesebeli világba hívlak titeket.

Ha érdekel, a képre kattintva navigálj tovább az esemény oldalára:

Köszönöm, hogy velem tartottál,

Bogi

Picture of Bubán Boglárka

Bubán Boglárka

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Csendben az erő

Nem kell szólj, hisz hallom minden szavad, hangos sóhaj, mely mellkasodban ragad. Nyelved hegyét szúrja ez a tüske, nem csillog már ujjadon szerelem ezüstje. Látni

Tovább olvasom »