10 hasznos tanács, amit fogadj meg az első jógaórád előtt

Minden kezdet nehéz. Nem tudjuk, mi vár ránk, és félünk a csalódástól – ez természetes. A jóga tipikusan az a terület, amelyről sokaknak sokféle benyomása létezik, melyek könnyedén tévútra terelhetnek minket.

Minden egyes gyakorlásod során, amikor igazán megérzed a jógát, tapasztalhatod, hogy a jóga fogalma átalakul. Mintha mindig más arcát mutatná meg neked, újfajta megvilágításokban. Ahhoz azonban, hogy ezt meglásd, szükséges, hogy tisztán és befogadóan érkezz meg a szőnyegedre.

Ebben a cikkben egy gyakorlati útmutatással igyekszem segíteni neked, hogy hatékonyan felkészülhess az első (vagy hosszú idő után az első) jógaórádra, annak érdekében, hogy teljes mértékben élvezni tudd azt.

Ne ijedj meg, csupán minimális előkészület és tervezés az, ami szükséges, hiszen a legfontosabb már úgy is adott: te és a figyelmed.

A test felkészítése

Az elsődleges, amire gondolhatunk, az az előzetes étel- és ital fogyasztás, valamint a ruházat. A legfontosabb tudnivalókat csokorba gyűjtöttem:

  • Étkezés: Az általános javallat az, hogy jógaóra előtt 2-3 órával már nem érdemes ételt fogyasztani, de ez alól léteznek kivételek. Ha teheted – illetve, ha reggel gyakorolsz, akkor különösen -, javaslom, hogy éhgyomorra végezd a gyakorlásodat. Ennek az oka az, hogy a megemésztés alatt álló étel
    • 1) figyelmet és energiát vesz el – Az emésztés jelentős energiát vesz el a szervezettől, persze ez nagyban függ az étel típusától és a tested adottságaitól. Az energia mellett pedig a figyelem is az emésztés folyamataira irányul, elveszi a fókuszod a test többi pontjáról.
    • 2) korlátozza a mozgást – Teli hassal mozogni és lélegezni is nehezebb. Elég egyszer kipróbálni, rögtön érezni fogod, hogy nagyon kellemetlen érzetet tudnak okozni bizonyos pózok és gyakorlatok, ha erősen jóllakott állapotban kényszeríted bele a tested.
    • 3) befolyásolja a tudatállapotot – Minden ételnek megvan a maga minősége. Egy nehezebb étel például sokkal inkább negatívan befolyásolja a közérzetedet, hangulatodat, mint egy könnyedebb étel, lehet az akár egy alma, körte, banán, vagy zabszelet.
  • Folyadékbevitel: Fontos a hidratáltság, azonban ne igyál túl sokat óra előtt, hiszen a túlzott ételfogyasztással egyetemben ez is jelentősen korlátozhatja a gyakorlatok pontos és fájdalommentes kivitelezését. Óra előtt érdemes már csak tiszta vizet, esetleg teát vagy gyümölcsleveket fogyasztani.
  • Ruházat: Kényelmes, rugalmas ruházatot válassz, ami lehetővé teszi a szabad mozgást. Érdemes elkerülni mindenfajta kellemetlen érzetet. Ha teheted, könnyen nyúló és méretnek megfelelő darabokat készíts elő a gyakorlásodra, ne nyomjon, ne szúrjon, ne szorítson sehol sem.

Néhány megjegyzés:

Ha mégis ennél vagy innál valamit jóga előtt, kerüld a magas állati fehérjét tartalmazó táplálékokat (hús, tejtermék, tojás), a magas zsír- és cukortartalmú, valamint az erős puffadást okozó étkeket.

Ruházatot illetően, amit mindenképpen megemlítenék még, az a melltartó típusa (nőknél). Ódákat tudnék zengetni arról, hogy a melltartóviselés hogyan befolyásolja a légzést (és ezáltal a tudatállapottól kezdve az alap testi funkciókon át mindent), különösen az erősen szorító, merevítős változatok. Az utóbbiakat abszolút nem ajánlom egy jógaórára.

Szintén ide sorolandó még a gumis derekú, lengőbordákig felhúzott jóganadrágok, melyek pedig a hasra helyezhetnek fokozott nyomást. Az elkötelezett jógaruha-gyártók már figyelnek arra, hogy olyan darabokat tervezzenek a nők számára, melyek segítenek abban, hogy felszabadulva érezhessük magunkat a bőrünkben.

Az elme felkészítése

Ugyan egy jógaóra kiválóan alkalmas arra, hogy oldja a stresszt és nyugtassa az elmét, néhány dolgot érdemes elkerülni annak érdekében, hogy ez a hatás biztosan érvényesülni tudjon:

  • Kábító- és mámorítószerek használata: Triviális tanácsnak tűnhet, de mindenfajta tudatmódosító szert érdemes mellőzni jóga előtt. Ide tartoznak a drogok, az alkohol, a dohánytermékek, de még a kávé is. Remek ötletnek tűnhet a reggeli Sunrise jógaórád előtt betolni egy erős feketét, hogy felébredj, az eredmény viszont sok esetben az, hogy a túlpörögsz és nem tudsz kellőképpen lelassulni sem az óra eleji befelé figyelés, sem az ászanázás ideje alatt.
  • Ego figyelmen kívül hagyása: A jógaóra nem egy verseny, mindenki a saját útján halad. Nem kell sietned sehová, vagy megmutatnod, hogy jobb vagy másoknál. Ne próbálj meg olyan pózokat, amiket még nem vagy kész megfelelően végrehajtani.
  • Hétköznapi tennivalók: Az óra kezdete előtt, de legkésőbb az óra eleji befelé figyelésnél igyekezz kizárni minden gondot, problémát. Minden tennivalód megvár az óra után is, a jógának szentelt idő nem arra való, hogy valamivel kapcsolatban dűlőre juss. Próbálj meg jelen lenni és élvezni a gyakorlást.
  • Nyugodt elmeállapot: Ha erős pszichés befolyás alatt állsz, vagy közvetlenül az óra előtt történt veled valamilyen fokozott érzelmi állapotot előidéző esemény, érdemes máskorra áttenned a gyakorlásod idejét, amikor már visszatértél a normál, nyugodt elmeállapotodhoz.

A figyelem felkészítése

Szándékosan nem a „lélek” szót használtam, hiszen ez a fogalom valamennyiünk számára megfoghatatlannak tűnhet. A lélek szó gyakran kapcsolódik a spiritualitáshoz, a személyes fejlődéshez és a szellemi utazáshoz.

Ahhoz, hogy lelkileg is fejlődj, a legfontosabb eszközöd a figyelmed. Az előzőekben tehát arról volt szó, mit érdemes mellőznöd a gyakorlás alatt, mik azok, amelyekre NEM érdemes figyelned. Most megmutatom, hogy melyek azok a folyamatok, amelyek sokkal inkább részei a gyakorlásodnak:

  • A légzésed: A légzés egy külön tudomány, rendkívül sokat árul el rólad és a testi-lelki állapotodról. Figyeld meg, ismerd ki, és törekedj a mély, lassú, szabályos légzésre. Amint a légzésed szagatottá, szétesetté válik, tudd, hogy túllépted a határaidat. Érdemes ilyenkor könnyíteni, visszább venni.
  • A testhangod: Bármilyen fájdalmat vagy kellemetlenséget érzel a mozdulatok során, hagyd abba, akár kérj segítséget az instruktorodtól. Légy összhangban a testeddel és bánj vele szeretettel.
  • Az oktatód: Csak úgy tudsz hatékonyan fejlődni, ha figyelmesen követed az instrukciókat. Fontos, hogy az oktatód nem azt várja el, hogy utánozd őt, vagy minden mozdulatot helyesen és tökéletesen végezz. Sokkal inkább azt szeretné, hogy hallgasd meg őt és légy nyitott az útmutatására, amellett, hogy közben odafigyelsz magadra.

Ha biztosra szeretnél menni…

A jóga egy általánosságban véve biztonságos és kímélő mozgásforma, de mint bármely más fizikai tevékenységnél, itt sem lehet kizárni a sérülés lehetőségét. Ahhoz, hogy csökkentsd a sérülések kockázatát fontos, hogy tiszteletben tartsd a fenti tanácsokat, és nem utolsó sorban pedig a korábbi sérüléseidet és meglévő egészségügyi problémáidat.

Fontos, hogy ezekről minden esetben tájékoztasd az oktatódat, hiszen csak így fog tudni személyre szabott iránymutatásokat adni számodra. Ugyanakkor azt érdemes tudnod, hogy ha ez egy nagyobb létszámú online vagy csoportos óra, akkor nem biztos, hogy a jógatanárnak mindig lesz kapacitása külön figyelni rád, odamenni hozzád.

Ha bizonytalan vagy, érdemes fontolóra venned a privát jógaóra lehetőségét, ahol 100%-ban a te fejlődésedre és igényeidre kerül a fókusz.

Kiemelten javaslom ezt a megoldást számodra akkor is, ha konkrét célod van a jógával, például a rugalmasság növelése, a fizikai erő fejlesztése vagy a stressz csökkentése.

Több évnyi tapasztalattal és átfogó tudással a jógában én is tudok segíteni neked abban, hogy rátalálj a saját jógagyakorlásodra. Egy díjmentes állapotfelmérés során átbeszéljük a céljaidat, esetleges korlátaidat, és nézünk egy időpontot az első egyéni 60 vagy 90 perces gyakorlásodra.

Köszönöm, hogy figyelmeddel megtisztelted a saját testi és lelki fejlődésed!


Bízom benne, hogy ez a cikk segítségedre volt abban, hogy mélyebb ismeretet szerezz a jóga gyakorlati kivitelezéséről.

Ha bármilyen kérdésed merülne fel a gyakorlásoddal kapcsolatban, kérlek, oszd meg velem kommentben vagy privát üzenetben. Szívesen segítek neked a jógás utadon!

Ne felejts el további cikkeket olvasni a jógáról.

Kellemes gyakorlást kívánok neked!

Picture of Bubán Boglárka

Bubán Boglárka

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Csendben az erő

Nem kell szólj, hisz hallom minden szavad, hangos sóhaj, mely mellkasodban ragad. Nyelved hegyét szúrja ez a tüske, nem csillog már ujjadon szerelem ezüstje. Látni

Tovább olvasom »