A személyiség forrása gyermekkorban keresendő? Az Enneagram-modellről

Kétségtelen, hogy a személyiségünk működésének megértése hatalmas lépésnek bizonyulhat az önismeret felé. Tizenéves korom óta elköteleztem magam ennek a felfedezésnek, kutatva és tanulmányozva a személyiségpszichológiát szabadidőmben. Ezen az úton keresgéltem értékes eszközöket, amelyek segítségével jobban megérthetem önmagam és másokat is egyaránt. Így jött velem szembe az Enneagram modell, amelyről szeretnék részletesebben beszámolni, illetve megosztani veletek saját tapasztalataimat és meglátásaimat.

Született sorsunk

Az Enneagram-modell szerint az Én kialakulását egy gyermekkorban keresendő jelenség, a karakterfixáció élménye által határozza meg. Ez jellemzően minden ember legmélyebb sérülése, amely aztán minden ösztönös cselekedetére, gondolatára hatással van. Ez az alapfixáció gyakorlatilag behálózza a tudatot, egyfajta sorsfonalat alkot ezzel, amelyből legfeljebb csak az önismeret, meditáció útján létezik kiút.

A modell megalkotói hittek abban, hogy habár a környezet erős személyiségformáló tényező, idővel mégsem nyom sokat a latban az, hogy a gyermek mennyire jó neveltetésben részesült. Ergo egy mintapélda tanuló is bekerülhet egy rossz társaságba, válhat belőle drogfüggő, vagy követhet el ellentmondásos, szélsőséges cselekedeteket. Mivel a neveltetetés a személyiséget befolyásoló tényezők közül csak az egyik, ezért az örökölt minták, a környezet hatásaival keveredve abszurd élethelyzeteket, és sok esetben abszurd életutakat is szülhet.

„A kisgyermek 3 éves korában szembesül azzal, hogy a környezet már kezd elvárni tőle bizonyos dolgokat. 3 éves korára kezdi megérezni és megérteni a helyzetet. … 5 éves korára ki is alakul a karakter, ami nem más, mint viselkedési forma, viselkedési minta, majd 7 éves korára ez teljes mértékben rögzül is, életét e szerint fogja élni. Megváltoztatni nem lehet. A karakternek vannak egészséges, illetve kevésbé egészséges fázisai.”

http://maga-a-valosag.com/?page_id=966

Kiút a kötelékből

Kilenc féle enneagram típus létezik, típusunk pedig az életünk során változhat, tehát a sorsunk nincs kőbe vésve. Azt azonban tudni kell, hogy a karakterek nem tudnak bármilyen karakterből bármilyen karakterbe „átvándorolni”. Az enneagram alapja egy kilenc sarokponttal rendelkező geometriai alakzat, amelynek egy sarkából csak két vonal indul, több sohasem. Itt jön a képbe a kettőségek elve, azaz, hogy mindig van egy bizonyos mozgástartomány, egy integratív és egy dezintegratív véglet a személyiség alakulásában, amelyen mozoghatunk.

Elindulhatunk a lejtőn felfelé és haladhatunk tovább, felfelé is, döntésünk viszont az esetek többségében legfeljebb csak részint tudatos. Gondolom, mondanom sem kell, hogy ahhoz, hogy tovafejlődjünk az életünkben, testünkben, a spirituális kiteljesedésben, elengedhetetlen az, hogy az integráció irányát (tehát az egészséges személyiségfejlődést) célozzuk meg, amely során a hibáink, gyengeségeink nem további megerősítéseket nyernek, hanem a harmónia visszaállítására törekszenek.

Nem is sejtenénk, mennyi cselekedeten, akár hajszálnyi megfogalmazásbéli különbségeken keresztül fedi fel magát az enneagramkarakterünk, egy pszichológia szakterületén jártas személy számára pedig ilyenkor nem csak a karakterfejlődésben jelenleg elfoglalt helyünk, hanem akár az egész élettörténetünk, gyermekkorunk legmélyebb sebei válhatnak nyilvánossá.

Mit lehet tenni?

Karakterünk megismerésének valódi célja nem a skatulyázás, hanem az, hogy azt felismerve segítsen egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb, teljesebb élet kialakításában, amit már nem a karakterfixáció irányít. Lehetőséget kínál arra, hogy meglássuk, mi motivál bennünket és másokat, mik azok a dolgok, amikkel másokat boldoggá tehetünk. A személyes megélések által leszámolhatunk korábbi sérelmeinkkel, megbocsáthatunk önmagunknak, szüleinknek, testvéreinknek, életünk más szereplőinek az elkövetett „hibáikért”, ezzel megszakítva egy olyan életutat, ami soha nem is volt a miénk…

A teszt kitölthető az interneten magyar és angol nyelven egyaránt, az eredmény kiértékelésében kérhetjük akár szakember segítségét is. Érdekes téma lehet ez egy családi összejövetel során, ahol megfigyelhetitek, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az egyes típusok, segít feldolgozni korábbi gyászélményeket vagy közelebb hozni embereket egymáshoz. A típusokról szerzett ismereteinket gyakorlatilag bárhol, bármilyen társas helyzetben hasznosíthatjuk, legfőképp annak megértése végett, hogy mindannyian mások vagyunk és más indítékok vezérelnek minket. Beláthatjuk, hogy szeretteinkkel úgy törődhetünk leginkább, ha a saját harmóniájuk felé, a szívpontjuk felé vezetjük őket, nem pedig tovább fokozzuk a rájuk nehezedő nyomást.

A jóga, a tudatos figyelem által pedig megfigyelhetünk önmagunkban olyan (korábban elzárva létező) tudattalan működéseket is, melyek csak a dezintegratív irányba, a stresszpontunk felé vezetnek minket. Más szavakkal: megtanulhatjuk kihasználni a stresszpontunk előnyeit anélkül, hogy viselkedésünk egy egészségtelen minőséget venne fel, vagy túlzottan kijönnénk a sodrunkból.


Remélem, hogy ez a cikk segítségedre volt abban, hogy mélyebb betekintést nyerj a személyiség és a gyermekkori élmények kapcsolatába.

Ha kitöltötted a tesztet, érdekelne, hogy találtál-e összefüggéseket az Enneagram típusoddal és az életed korai szakaszában megélt események között? Oszd meg gondolataidat kommentben, vagy küldj nekem privát üzenetet! Kíváncsi lennék az észrevételeidre!

Ne felejts el további cikkeket is olvasni az önismeretről.

Köszönöm, hogy velem tartottál ezen az izgalmas felfedezőúton!

Picture of Bubán Boglárka

Bubán Boglárka

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Csendben az erő

Nem kell szólj, hisz hallom minden szavad, hangos sóhaj, mely mellkasodban ragad. Nyelved hegyét szúrja ez a tüske, nem csillog már ujjadon szerelem ezüstje. Látni

Tovább olvasom »