Kettőt pislogtunk, és már meg is érkezett az a forró napsütés, melyre hónapok óta vágytunk. Könnyen lehet, hogy úgy érzed, még nem sikerült akklimatizálódni a hosszabb nappalokhoz, rövidebb éjszakákhoz, magasabb hőmérséklethez, megváltozott energiákhoz.
Természetes jelenség, hogy egy-egy évszakváltás során némi időre van szüksége a testnek & léleknek arra, hogy elengedje a régit és befogadja az újat. Egyszerűen mást kívánunk, más esik jól, talán máskor kelünk, máskor fekszünk, másfajta ételeket eszünk. Nem is kérdés, hogy mindez arra is hatással van, hogy hogyan kívánunk fittek maradni a forró hónapokban.
Télen többet eszünk, szóval akkor többet kell sportolni, nem?
Ez nem ilyen egyszerű, és mivel minden ember teste különböző, nem lehet olyan könnyű általánosításokkal élni, minthogy „télen a szervezet raktároz, nyáron pedig feléli azt”. Habár tény és való, ahogyan a hőmérséklet emelkedik, az étvágy csökken: ez egy téli szaunázás után éppúgy megfigyelhető, mint egy nyári napon a szabadban. Tudományosan is bizonyított, hogy a táplálékfelvétel csökken, ha akut hőségnek vagyunk kitéve.
Az is egyértelmű, hogy a magas hőmérséklet eleve megterhelő tud lenni fizikailag, nem véletlen, hogy kánikula esetén a legtöbb sporteseményt vagy futómaratont elhalasztják, hiszen fokozott körültekintést igényel ilyen időben a mozgás.
Egyénfüggő ez is, de sokan arról számolnak be, hogy nem is kívánják nyáron a mozgást, ebből kifolyólag nehezen is veszik rá magukat bármilyen jellegű és mértékű sportolásra.
Az én meglátásom az, hogy a mozgás mindig gyógyítóan hat, csupán tudni kell azt, hogy mikor, és milyen formáját válasszuk meg.
Ha most azt gondolod, jógaoktató létemre biztosan a jógát fogom promótálni, még ne zárd be az oldalt, hiszen lehetséges, hogy a cikk tartogat meglepetéseket számodra.
Üres stúdiók, elmaradó órák
Érdekes dolog, de nyaranta valamiért nem olyan népszerű a jóga. A legtöbb oktató ilyenkor arról számol be, hogy drasztikusan visszaesik a létszám az óráikon, számos gyakorló akár hónapokra eltűnik és csak ősz tájékán tér vissza. Éppen ezért a legtöbb jógatanár ilyenkorra ütemezi a szabadságát, mely alatt egyáltalán nem tartanak órákat, vagy legfeljebb csak táborokat.
Sokat gondolkoztam ennek okán és az igazság az, hogy magamon is észrevettem, hogy egyre nehezebben veszem rá magam a gyakorlásra, ha azt látom, hogy odakint süt a nap, zöldülnek a fák, játszanak a gyerekek, csicseregnek a madarak, pezseg az élet.
Ha belegondolunk, semmi meglepő nincs abban, ha ilyenkor inkább másfajta elfoglaltságok után nézünk – és hát sokszor nézni sem kell, hiszen ha vannak barátaink, van hobbink, akkor könnyen meglehet, hogy nagyon idő sem jut a jógázásra, mert tele a naptárunk programokkal.
A nyár minősége egyébként is a kitárulkozásról, a szabadságról és a kapcsolódásról szól, mindamellett, hogy kipihenjük az év fáradalmait (nem hiába létezik a nyári „szünet” kifejezés már régóta). Ettől függetlenül remek alkalom ez is a lelki megújulásra, valamint könnyű terepnek bizonyulhat akár egy életmódváltásnál is, hiszen a sportolási lehetőség ilyenkor több, mint bármelyik másik évszakban, illetve a könnyű, egészséges ételek iránti sóvárgásunk is ekkor a legjelentősebb.
„Nem esik jól az, ami régen”
Ha ezt érzed, akkor egész egyszerűen változtass, nézz valami új után. Térj vissza egy kedvelt, de elhanyagolt sportodhoz, akár egy olyanhoz, amit gyerekkorodban végeztél utoljára. Én mindenképpen javaslom a szabadtéri mozgást, tehát amikor csak tudsz
- biciklizz
- sétálj
- fuss
- ússz
- túrázz
- labdázz
- táncolj
Szóljon ez az időszak a görcsösség elengedéséről, a gyermeki öröm megéléséről, a játékokról, a nevetésről, a mélyen szunnyadó energiák feltöréséről.
Ne várd, hogy minden rendszerű legyen, csak hagyd, hogy vigyen az áramlat és ne feledd, hogy otthon kuksolni lesz még bőven alkalmad az év folyamán. Próbálj ki valamit egyedül vagy mások társaságában és csak éld meg a pillanat valóságát.
És ha végül ott vagy, meglátod majd, hogy ugyanúgy gyakoroltad a jógát. 🙂
Ez is jóga
- Jóga az is, ha mersz bízni a testedben és annak igényei szerint cselekedni
- Jóga az is, ha csak fekszel a függőágyadban és életed célján merengsz
- Jóga az is, ha a csöndet választod a bántó szavak helyett
- Jóga az is, ha őszinteséggel tudsz fordulni magadhoz és másokhoz is
- Jóga az is, mikor mozgás közben elmerülsz a légzésedben
- Jóga az is, mikor lefekvés előtt tudatosan ellazítod a tested
- Jóga az is, mikor evés közben csak az ételre figyelsz
- Jóga az is, mikor eldöntöd, rendezed a dolgaid és tiszta lapot veszel
És ez benne a legszebb. A matracon végzett gyakorlás csak egyetlen fok a jóga 8 lépcsőjén. Merj hát túllépni rajta és meglelni a jógát a legváratlanabb helyzetekben.
Csodaszép élményekben és megélésben gazdag nyarat kívánok neked,
Bogi