Egy korszak lezárult – hogyan váltottam életmódot?

Lehetséges, hogy észrevetted, hogy mostanában több a személyes hangvételű írás a blogon, és kevesebb az ismeretterjesztő vagy cselekvésre ösztönző tartalom. Ennek oka az, hogy egy erősen transzformatív időszakon megyek keresztül; az elmúlt évek történései talán most tetőznek.

Életmódunk sohasem lesz tökéletes (és ez ettől szép), ugyanakkor eljön az a pont, amikor már az ember elmondhatja, hogy elért egyfajta célt. Nem megváltani készülök a világot, de valahol úgy érzem, egy fontos állomáshoz érkeztem, és ezen a ponton talán érdemes volna megosztanom a nézeteimet.

Történetemet elmesélve bízom abban, hogy inspirálhatlak téged abban, hogy tegyél önmagadért. Szeretném bemutatni azt is, hogy hogyan és miért vált fontossá számomra az egészséges, növényi étkezés, a mozgás és a jóga.

Ha felkészültél az utazásra, akkor ideje ugrást tenni az időben, tekintsünk vissza 5 évvel ezelőttre!

Étrendreformmal kezdődött

2018 közepén járunk, amikor semmiből jött emésztési gondok jelentkeztek nálam, melyek egészen megkeserítették a mindennapjaim. Amellett, hogy rengetegszer kellett programokat lemondanom a kínzó hasigörcsök és puffadás miatt, kezdtem azt érezni, hogy az, amit eszem, nem megfelelő arra, hogy fitten és egészségesen tartsa a testem.

Megvizsgáltam az étrendemet, és arra lettem figyelmes, hogy rettentő egyhangúan eszem. Sosem voltam nagy húsimádó, de ebben az időszakban még inkább elundorodtam a húsételektől, javarészt csak csirkét vagy halat ettem, azt is csak ritkán. Ettől persze csak szürkébbé vált az étkezésem, és lassan eljutottom odáig, hogy csak pogácsát, mackósajtot és csemegeuborkát ettem szívesen (kedvenc reggelim volt akkoriban).

Hamar láttam, hogy ez nem sok jóhoz vezethet, így elhatároztam, hogy megnövelem a napi zöldség- és gyümölcsbevitelem, a péksüteményeket teljes egészében kiiktatom az étrendemből, illetve jobban odafigyelek a cukor mennyiségére is az ételekben. Ez már önmagában elegendő volt arra, hogy súlyt veszítsek és energiát nyerjek, amit ideje volt hasznosítani is.

Mozgás és méregtelenítés

Kezdetben csak nagyokat sétáltam vagy bicikliztem, majd áttértem a futásra és az otthoni kardióedzésekre. Mondanom sem kell, hogy a mozgás hatására még több energia szabadult fel, és még több motivációt szereztem arra, hogy egészségesen, a testem igényeinek megfelelően egyek.

Diétákat, böjtöket próbáltam ki, melyek méregtelenítették a szervezetem, valamint felhagytam a káros szokásommal, a dohányzással is. A legtöbb ember nagyon meglepődik, mikor kiderül, hogy valaha én is füstölögtem, és sokszor kérdezik, hogy hogyan csináltam, nehéz volt-e leszokni. A válasz egyértelműen: nem. Életem egyik legfelemelőbb időszaka volt, rengetegszer éreztem hálát és büszkeséget amiatt, hogy meg tudtam állni, hogy rágyújtsak.

Ha te magad még dohányzol, azt javaslom, ne add fel, és ne mondj olyanokat, hogy „én soha nem tudnék leszokni”. Szavaid teremtő erejűek, és valójában pont ezekkel a kijelentésekkel szabsz magadnak gátat abban, hogy egyáltalán megpróbáld. Sőt, látni fogod, hogy valójában nem szükséges semmit sem „próbálnod”. Abban a pillanatban, amikor ráismersz arra, mit művel veled a cigaretta, nem lesz többé válaszút – biztossá válsz abban, hogy te ezt többé nem akarod csinálni.

Jóga a mentális egészségért

Hihetetlen, de még mindig 2018-ban járunk a történetben, amikor ugyanis év végén beköszöntött az életembe a jóga. Talán már hallottad, de én is azok közé tartozom, akik először online kezdtek el gyakorolni, és a stresszoldás volt a fő céljuk. Már az első gyakorlásnál éreztem, hogy e mögött valami több van, és szerettem volna jobban megismerni a jóga filozófiáját is.

Ekkor még csak ritkán, körülbelül havonta egyszer gyakoroltam, amelynek legfőbb oka az volt, hogy nem találtam a számomra megfelelő oktatót. Ez egy roppant nehéz téma, és egy külön cikket érdemelne, hiszen tény és való, a jógatanárodnak a teljes bizalmad adod oda. Amennyiben a jóga iránti szenvedélyhez még filozófiai érdeklődés is társul, akkor pedig különösen fontos, hogy szakmailag hiteles oktatónál tanulj.

Ha te is ebben a szakaszban vagy, javaslom, hogy nézz meg minél több órát, és barátkozz a stúdiók órarendjeivel is. Én ekkoriban (és még jó sokáig) nem tehettem meg, hogy élőben gyakoroljak, amellyel igencsak lelassítottam a jógában való fejlődésemet, kiteljesedésemet.

A női jóga hozta meg az áttörést

Tudom, mit érzel, amikor azt mondod, hogy szeretnél időt szakítani a jógára, de egyszerűen nem tudsz. Elérkezhet azonban az idő, amikor már nem látsz más opciót a gyógyulásodra a jógán kívül. Persze nem kívánom senkinek, hogy bármiből gyógyulnia kelljen, de ha belegondolsz, bizonyos szempontból minden lelki folyamat egy gyógyulás is egyben.

2020 év végén felerősödtek a hormonális problémáim, mely mellett a nőiségemet is egyre nehezebben éltem meg. Az interneten hallottam először a női jógáról, ami (többek között) pont az ilyen problémákra jelenthet megoldást.

Egy női óra során a három női stresszterületre kerül a hangsúly: a csípő, a szív és a torok terére. A nyitások és zárások, a lágy áramlások és bizonyos jógapózok segítenek a hormonális egyensúly fenntartásában és támogatják az egészséges, harmonikus menstruációs ciklust.

Már az első óra alatt azt éreztem, egy új dimenzió nyílik meg számomra a jógában. Amellett, hogy végre úgy éreztem, megtaláltam a kedvenc oktatómat, azt tapasztaltam, hogy a hétköznapokban is sokkal kiegyensúlyozottabb, relaxált vagyok. A világ hirtelen újra színes lett, és végre mertem nyitni, új dolgokat kipróbálni.

Vega-vegán étkezés

Ez volt egyben az az időszak is, amikor áttértem a húsmentes étkezésre. Habár jelentősen javult az emésztésem a változtatásoknak köszönhetően, a problémáim nem szűntek meg teljesen. A növényi étkezés viszont csodákat tett. Forradalmi újítás volt ez a lépés a konyhámban, ami aztán egy sor új szokáshoz és hobbihoz vezetett.

Rövidesen szívügyemmé vált az állatok és a bolygó védelme, és még inkább elkötelezetté váltam a vegán étkezést illetően. Annyira inspiráló volt minden, amit ekkoriban megismertem az ételről, hogy 2021 márciusában elkezdtem írni a könyvem. Az e-könyvemben (amire már tényleg nem kell sokat várnod) minden részletes infót összegyűjtök arról, hogy egyáltalán miért jut valaki arra a döntésre, hogy felhagyjon a húsételekkel, és mit lehet tenni akkor, ha te ezt mondjuk túl nagy erőfeszítésnek érzed.

A smoothiek és shakek világát a vegán étkezésnek köszönhetően fedeztem fel

Azóta egyébként a növényi étkezés valamennyi aspektusát kipróbáltam annak érdekében, hogy megtapasztaljam, mi az, ami az én igényeimnek és életstílusomnak a legmegfelelőbb. Van rálátásom arra hogy milyen kizárólag növényi alapú, feldolgozatlan termékekből főzni (teljes értékű növényi étrend), hogyan lehet mondjuk egy magas fehérjetartalmú diétát követni húsmentes étkezés mellett, vagy hogy milyen az, amikor évekig nem vásárolsz semmilyen állatok bevonásával készült terméket.

Mielőtt bárki félreértené, nem vagyok dietetikus vagy táplálkozási tanácsadó, prédikálni sem szeretnék. Amit én tudok mutatni, az csupán egy út, amely alatt számos kihívással találtam szembe magam. A kudarcoknak hála viszont mára már látom, hogy mi az, ami igazán számít az ételek megválasztásánál, és milyen tényezőket érdemes figyelembe venni egy tudatos és kielégítő étrendnél. (Erről bővebben a könyvemben írok.)

Testkomfort és önszeretet

Régóta szerettem volna kiegészíteni a jógát más mozgásformával is – valamivel, ami formál és erősít. Én úgy gondolom, a normális az, ha szeretnénk tenni a megjelenésünkért, és nem értjük félre a #bodypositivity üzenetét, amely korántsem arról szól, hogy üljünk bele a megrekedt helyzetünkbe.

Éveken át csak a hibát láttam önmagamban, és sok esetben csak azért nyomtam le az edzést, hogy tűnjön már el az a csúnya hurka rólam, és hadd legyen már végre lapos hasam. Megtanultam azonban, hogy a változás szeretet nélkül nem fog menni, azaz ne azért menj el mozogni, mert gyűlölöd a tested, hanem azért, mert szereted és törődsz vele. Ehhez azonban kulcsfontosságú az is, hogy olyan sportot válassz, ami feltölt, nem egy kínzás az egész, és sikerélményed van benne. Másképpen soha nem lesz szokás belőle…

Én egy évvel ezelőtt a konditermi edzés mellett döntöttem, amit egészen megkedveltem. Nagyon szeretem, hogy tudom magam motiválni a fejlődésre, önállóan és szabadon csinálhatom, akkor amikor épp az időm engedi. Az eredmény pedig amellett, hogy látványos, belülről érzékelhető is, hiszen bizonyos jógapózok is sokkal könnyedebbé váltak általa, illetőleg komfortosabban is érzem magam a bőrömben.

Már nem zavar, ha egész alakos fotót készítenek rólam, és már bátran merek táncolni a szórakozóhelyeken is, amit eddig elképzelni sem tudtam volna magamról.

Jóga-mozgás-étkezés tökéletes harmóniája

Amikor az ember már ennyi mindent csinál a szabadidejében, muszáj meghúzni egyes határokat és kialakítani egy rendszert, amelyben minden tevékenységre jut kellő idő és energia. Azt is el kell fogadnunk, hogy nem tudunk egyszerre mindent tökéletesen csinálni, és lesznek nehezebb napok. Sőt, lesznek olyan időszakok, amikor akár egy időre búcsút kell intenünk a kedvenc hobbinknak, mert egyszerűen már nem fér bele a napi leterheltségünkbe.

Ezek az időszakok tökéletesek arra, hogy megtörjék a szokást, és segítenek megfigyelni, hogy mi az, ami nélkül tudunk élni, és ami nélkül nem. Előfordulhat az is, hogy egyes területeken lentebb kell adnunk az elvárásainkból ahhoz, hogy eleget tegyünk egy másiknak, tehát fontos a kompromisszumkészség. De csak, hogy ne a sötétben tapogatózzunk, hozok pár személyes példát:

  • Elfogadtam, hogy azzal, hogy nem főzök annyit, gyakrabban becsúszik majd a gyors kaja, viszont tudom, hogy a főzés kiesésével rengeteg időt és energiát spórolok meg, amit cserébe önmagamra fordíthatok.
  • Tudom, hogy szuper volna mindennap jógázni, de akkor feltehetőleg kevesebbszer jutnék el az edzőterembe, így általában felosztom az alkalmakat. Az arány attól függ, hogy éppen minek érzem nagyobb szükségét.
  • Megbarátkoztam azzal, hogy lesznek napok, amikor egyszerűen nem fér bele semmi sem. Olyan azonban ritkán fordult elő, hogy 24 órából egy 5 perces légzőgyakorlatra vagy 15 perces relaxációra ne jutott volna idő.

Ezzel csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy a cél a win-win szituáció, ami valahol persze lose-lose is, de ha az éremnek mindig ezt az oldalát nézzük, akkor nem fogunk haladni semerre sem.

Fejezet vége, következik a folytatás

Köszönöm neked, ha idáig eljutottál a cikk olvasásában és elnézésedet kérem, hogy picit hosszabbra sikeredett. Ha még mindig itt vagy a figyelmeddel, akkor talán egy kérdés maradhat ezek után benned: Miért úgy nyitottam, hogy „Egy korszak lezárult”?

Nos, az elmúlt 5 évem valóban arról szólt, hogy kialakítsak egy számomra biztonságos és harmonikus teret, amelyben önazonosan létezhetek. Rengeteg időt és energiát fordítottam arra, hogy megismerjem a saját működésem, a táplálkozást, valamint belepillantottam az életmódorvoslásba és az anatómiába is.

A könyvem befejeztével és az összhang megteremtésével úgy érzem, egy korszak végéhez értem, és itt az ideje a változásnak. A szokások, amelyek hozzám tesznek már kiakultak és erősen be is épültek a napirendembe, általuk boldogabb és energikusabb is vagyok, így mondhatni többet tudok foglalkozni olyan dolgokkal, amire már rég nem jutott időm.

Hogy mibe fogok belevágni, arról még részleteket nem árulhatok el, de biztosan meg fogsz tudni mindent időben. 🙂

A hónap végéig már biztosan nem lesz új írás, így én előre is Áldott, Békés, Boldog Karácsonyt kívánok Neked, remélem épp olyan meghitten telik majd ez az időszak, mint amennyire várod.

Picture of Bubán Boglárka

Bubán Boglárka

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

Miért tűntem el?

Közel egy hónapja nem volt blogposzt és két hónapja nem volt online óra a csoportomban – ebben a bejegyzésben szeretném összefoglalni ennek okait, és körvonalazni azt a rendszert is, amelyen az elmúlt két hónapban dolgoztam.

Tovább olvasom »